Mozambik Kasırgasına Türk Markasından Yardım Eli

  • Mozambik Kasırgasına Türk Markasından Yardım Eli

Afrika’nın sürdürülebilir kalkınmasına destek olma hedefiyle faaliyetlerini sürdüren Aksa Jeneratör, Mozambik’teki Idai kasırgasında felaketzedelere yardım elini uzattı. Şehrin enerji ihtiyacının yoğunlaştığı hastane, okul, kamu binalarındaki jeneratörlerin bakım ve arıza ihtiyaçları için de teknik personelini güçlendiren Aksa; eğitimin kesintiye uğramaması için bölgedeki en kalabalık okullardan birine jeneratör desteği sağladı.
 
Doğu Afrika ülkesi Mozambik, son yıllardaki en büyük felaketlerden biri olan Idai kasırgasının etkilerini silmeye devam ediyor. Yaklaşık bin kişinin hayatını kaybettiği bu kasırga ve sonrasında oluşan sel felaketi nedeniyle elektrik tesisatları ve alt yapı zarar gördüğünden enerji verilemiyor ve ülke birçok alanda yardıma muhtaç.
 
Afrika coğrafyasının sürdürülebilir kalkınmasına destek olma misyonuyla yatırımlarına devam eden Aksa Jeneratör; Mozambik’te yaşanan kasırgadan dolayı enerji ihtiyacına destek verdi. Aksa, en temel gereksinimlerden biri olan enerjinin sağlanması için Colégio Lassalle’ye kalıcı jeneratör tedarik etti. Ayrıca şehrin enerji ihtiyacının yoğunlaştığı hastane, okul, kamu binaları gibi noktalardaki jeneratörlerin bakım ve arıza ihtiyaçları için de Aksa teknik personeli ile bölge bayileri üzerinden destek vermeye devam ediyor. Aksa Jeneratör tüm teknik ve satış personeliyle yerel halkın günlük yaşantısına dönmesi için çalışıyor.
 
Aksa Jeneratör Güney Afrika Ülke Müdürü Erkin Tekel konuyla ilgili şunları söyledi. “Aksa Jeneratör olarak Afrika bizim için çok önemli. Afrika’nın sürdürülebilir kalkınmasına destek için yatırımlarımızı sahra altı Afrika’da yoğunlaştırmaya gayret ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde Mozambik başta olmak üzere bölgede yaşanan kasırga ve sel felaketi nedeniyle yerel halk zor günler geçirdi. Biz de bu mağduriyeti bir nebze de olsa hafifletmek amacıyla eğitime destek vererek, en derinden etkilenen şehir olan Beira’daki bir adet okulun enerjisini sağlama kararı aldık. Ayrıca iki teknik personelimiz ile bölge bayimize destek vererek sağlık ve kamu binalarında ihtiyaç halindeki jeneratörlere acil bakım ve teknik destek hizmeti sunuyoruz. Daha önce ABD’de yaşanan kasırga felaketlerinde de enerji desteği vererek felaketzedelerin günlük yaşantılarına hızlıca dönmelerine katkı sağlamıştık. Bu gibi felaket koşullarında öncelikli gereksinimlerden biri olan enerji konusunda destek sağlamayı şirket olarak misyonumuz dahilinde görüyoruz.”